Ślub

Według obowiązującej tradycji ślub kościelny zawierany jest w parafii panny młodej, jednak coraz częściej odchodzi się od tego zwyczaju i młode pary zawierają związek małżeński w parafii pana młodego lub w całkiem innej parafii. Należy jednak pamiętać, że polskie prawo nie uznaje samego ślubu kościelnego, w związku z tym należy dodatkowo zawrzeć związek małżeński przed urzędnikiem stanu cywilnego lub dopełni pewnych czynności administracyjnych, aby ślub kościelny spełniać warunki ślubu konkordatowego.

Formalności: 
Na początku w kancelarii parafialnej trzeba zarezerwować termin ślubu, ponieważ może się zdarzyć, że akurat w ten dzień i na tą konkretną godzinę jest lub będzie więcej chętnych. Jednocześnie dowiedzcie się o terminie rozpoczęcia kursu przedmałżeńskiego, trwającego około 8 tygodni. Jest on bezwzględnie wymagany przez wszystkie parafie do zawarcia ślubu kościelnego. Trzy miesiące przed wyznaczonym terminem ślubu musicie się zgłosić do kancelarii parafialnej z wymaganymi dokumentami, w tym z zaświadczenie o tzw. stanie wolnym z urzędu stanu cywilnego, zaświadczenie ważne jest 3 miesiące

Świadectwo bierzmowania, Świadectwo chrztu (oba wystawione nie dawniej niż trzy miesiące przed wizytą w kancelarii)

Zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego lub zaświadczenie o bieżącym uczestnictwie w takim kursie.

Wasze dowody osobiste.
Na podstawie dostarczonych przez Was dokumentów urzędnik kościelny kancelarii parafialnej sporządzi tzw. Protokół przedślubny oraz zapisze tzw. Zapowiedzi. Zapowiedzi zostaną wygłoszone w parafiach obojga przyszłych małżonków.